Témata a semináře

O těchto tématech se v církvi opravdu moc nemluví. Naše konference je reakcí na narůstající problémy v našich křesťanských rodinách, jako je rozvodovost, nevěra, nárůst domácího násilí i psychického teroru, a také nejrůznější závislosti, které zotročují. Rády bychom pomohly, ale jak? Potřebujeme si ujasnit, jak můžeme jako řadový členové pomoci. Zda jsme pro pomoc připraveni. Kdy a kam se obrátit o pomoc do řad odborníků - křesťanů. Jsme obklopeni zlem a učíme se s ním bojovat a pomáhat těm, kteří potřebují podpořit v boji. To je náš úkol - věřících žen v církvi, které hledají na prvním místě společně pomoc u toho, který zná řešení každého problému u Pána Ježíše Krista. On řídí i koná.

Hlavní téma konference

1. Komunikace dnešní doby - jak uniknout závislosti / Mgr. Marek Macák -

2. Manipulace a násilí v rodině / Mgr. Ráchel Bícová

3. Rozbité vztahy v církvi a v rodině - Beze mne nemůžete učinit nic / doc. MUDr. Pavel Smilek

Semináře

1. Pasivní agrese / Mgr. Ráchel Bícová

2. Komunikace v manželství / Gražyna Kaletová

3. Cesta odhalení a uzdravení ze skrytého týrání - formy, dopady, řešení / Jana Jurčová


Komunikace dnešní doby - Jak uniknout závislosti

Každá doba nese vlastní výzvy a jevy, u kterých nám trvá, než jim správně porozumíme a vyhodnotíme jejich přínosy a dopady. Poměrně novou součástí životů většiny současníků jsou sociální sítě. Ještě nedávno byly novinkou, dnes k nám však již téměř nerozlučně patří, a mnohdy se ani nezamýšlíme nad tím, co vše jejich každodenní přítomnost v našich životech přináší a bere. Dávají nám větší svobodu anebo nás poutají do závislosti? Propojují nás, sbližují, informují, anebo matou, deformují a izolují? Anebo něco mezi tím? Podíváme se na biologické, psychologické a duchovní přesahy sociálních sítí v životě lidí a na to, jak se k nim jako věřící postavit poctivě a zodpovědně, i na to kde jsou hranice závislosti a v čem je zdánlivá svoboda sociálních sítí záludná.  

Marek Macák je klinický psycholog a člen Bratrské jednoty baptistů. Vystudoval psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Pochází ze Slovenska a nyní působí v Praze, kde učí na Institutu klinické psychologie a na Evangelikálním teologickém semináři. Jako školitel a lektor psychodiagnostiky působí též v řadě psychiatrických a psychoterapeutických zařízení. Vede Asociaci pro dialog křesťanství a psychologie, kterou spolu s dalšími kolegy založil v r. 2011 a Českou společnost pro Rorschacha a projektivní metody.

Cesta odhalenia a uzdravenia zo skrytého týrania (formy dopady a riešenia)

"Bezpodmienečná láska neznamená bezpodmienečná tolerancia" - toxickí ľudia sa vedia dokonale pretvarovať a nemusíme ich rozpoznať ani vtedy, keď ich dlhodobo poznáme. Skrývajú sa často v církvi, kde veľmi zhubne pôsobia na zvolený terč a ostatných dokážu presvedčiť o tom, že obeťou sú práve oni. Hoci je uzdravenie skutočných obetí nesmierne zložité a komplikované, je reálne.

Jana Jurčová pochádza z malej obce pod Vysokými Tatrami. Jej život ovplyvnila živá viera rodičov a blízkych priateľov - dospela k presvedčeniu, že život bez vzťahu s Pánom Bohom nemá zmysel. Dlhé roky bola zapojená do služby rodinám poznačeným závislosťou od alkoholu a iného deštruktívneho správania. Neskôr vďaka životnej situácii blízkeho človeka odkryla dovtedy celkom neznámy svet - svet sofistikovaného zákerného týrania. Poznanie znamená moc. Aj v prípadoch, keď zdanlivo neexistuje nijaké východisko, má moc už len to, keď dokážeme daný problém správne pomenovať. Je to odrazový mostík k hľadaniu riešení.

Manipulace a násilí v rodině
,, Je téma, o kterém se v řadě sborů raději nemluví. V tomto programu se proto budeme věnovat tomu, jak rozpoznat manipulaci u sebe i u druhých. Dozvíte se, jak se manipulaci účinně bránit. Probereme také, jak pomoci obětem domácího násilí a jakých chyb je dobré se při tom vyvarovat"

Pasivní agrese
Často si hněv představujeme jako výbuchy vzteku, křik a podobně. Hněv se však může projevovat také jako tzv. pasivní - je více nenápadný, má ale tendenci otrávit vztahy možná ještě o to více. Na semináři se naučíte, jaké jsou projevy pasivní agrese, jaká bývají jeho specifika v církvi a jak se s ním ve svém životě vypořádat.

Ráchel Bícová - uvěřila již v patnácti letech. Věnovala se práci s dětmi v církvi. Vyučovala s manželem kurzy pro služebníky v besídkách. Vystudovala sociální práci a deset let učila na Evangelikálním teologickém semináři. Nyní pracuje v Křesťanském terapeutickém centru, jako psychoterapeutka. Se svým manželem má dvě dospělé a jedno dospívající dítě. Baví ji pomáhat lidem objevovat, co v nich je a jak toho mohou využít.

Rozbité vztahy v církvi a v rodině . Beze mne nemůžete učinit nic

,,Kdekoliv jsou spolu dva lidé, objeví se protichůdné názory a konflikty. Cesta ke druhému je ale zatarasena naším vlastním já. Jeden druhému můžeme být bratrem jen skrze Ježíše Krista."

Pavel Smilek se narodil v roce 1953 v Brně. Vystudoval na Lékařské fakultě Jana evangelisty Purkyně v Brně, doktorský studijní program ukončil na Karlově univerzitě v Hradci Králové .Pracuje jako lékař a vysokoškolský pedagog. Život Kristu odevzdal již jako 16letý. Starším sboru BJB v Brně je již 39 let. Spolu se svou ženou Lydií žije ve šťastném manželství 45 let, mají dvě již dospělé děti a 6 vnoučat. Rád studuje a vykládá Boží slovo. Jeho touhou je více poznat Boha a Jeho slovo. Ve volném čase rád chodí po horách, jezdí na kole, fotografuje, má rád literaturu, hudbu, cestování a provozuje nordic walking.

Komunikace v manželství "Do manželství vstupujeme s komunikací, jakou jsme se naučili doma."

Gražyna Barbara Anna Pawlas Kaletová - narozená Gdaňsk, Polsko. Designérka, básnířka i spisovatelka, hudební skladatelka, ikona polské křesťanské balady 70.-80. Žije v Čechách a 40 let se věnuje abstraktní a reliéfní malbě. S manželem Danielem mají 3 dospělé syny a 5 vnoučat. Jako manželka kazatele získala mnoho zkušeností v pastorační péči. Skloubit tuto službu s jejím obdarováním nebylo vždy jednoduché. Její tvorba zrcadlí hluboký vztah k Pánu Ježíši. Tvoří nestandartní díla. Fascinuje jí, nekonkrétno" vyjádřené "po svém." Tak vznikají její experimentální díla, plné čistoty a světla. Její tvorba je jakýmsi ukazatelem na souznění vnitřní svobody s fantazií. Tvoří pod pseudonymem Job D. Grash. "Mozaika" je její první kniha krátkých reflexí o životě, víře a nás samotných. Její život postavený na víře v Pána Ježíše Krista jí dává možnost znova vzlétnout a zvládat nezvladatelné. Je majitelku galerii v Praze a Táboře.